Koniec darmowego Facebooka, Instagrama, Spotify?

Social media device

Aktualnie popularne są oferty „dostaniesz 10 GB Internetu miesięcznie, ale korzystanie z FB, Instagrama czy Spotify nie będzie powodowało zużycia danych”. Dla wielu osób jest to korzystne rozwiązanie, bo to właśnie te aplikacje pożerają najwięcej transmisji danych.

Kilka dni temu TSUE dokonał wykładni rozporządzenia UE gwarantującego neutralność Internetu.

Sprawa dot. spółki Telenor z siedzibą na Węgrzech, która świadczy m.in. usługi dostępu do Internetu. Wśród usług oferowanych klientom znajdują się 2 oferty pakietowe preferencyjnego dostępu („stawka zerowa”), które cechują się tym, że transmisja danych generowana przez niektóre usługi i aplikacje nie jest uwzględniana w konsumpcji ilości danych zakupionych przez klientów  takie same oferty mają polscy operatorzy.

Po wyczerpaniu tej ilości danych, klienci mogą nadal bez ograniczeń korzystać z tych aplikacji i usług, podczas gdy środki polegające na zablokowaniu lub spowolnieniu transmisji są stosowane do pozostałych z dostępnych aplikacji i usług.

TSUE uznał, że tego rodzaju oferty pakietowe mogą zwiększać korzystanie z aplikacji i usług uprzywilejowanych, a w związku z tym powodować mniejsze zainteresowanie korzystaniem z innych dostępnych aplikacji i usług, biorąc pod uwagę środki, za pomocą których dostawca usług dostępu do Internetu czyni korzystanie z nich trudniejszym technicznie, jeśli nie niemożliwym.

Czy czeka nas nowa telefoniczna rzeczywistość i korzystanie z FB czy Instagrama na telefonie będzie związane z wykorzystaniem takiej samej ilości danych komórkowych co innych aplikacji?

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Inne artykuły