Profil zaufany a podpis elektroniczny cz. 1

Discussing laws

Dzisiaj chciałabym przedstawić podstawowe informacje dotyczące profilu zaufanego i podpisu elektronicznego, gdyż zauważyłam, że w życiu codziennym te pojęcia są często mylone.

”Czy profil zaufany i ePUAP to tożsame pojęcia?”

Nie.

Profil zaufany to podpis potwierdzający tożsamość w kontaktach z urzędami przez Internet, który jest przypisany do konkretnego numeru PESEL.

ePUAP to elektroniczna platforma usług administracji publicznej, za pomocą której możliwe jest załatwianie spraw urzędowych przez Internet.

”Czy posiadanie konta na platformie ePUAP jest wymagane do założenia profilu zaufanego?”

Nie. W celu założenia profilu zaufanego nie trzeba mieć wcześniej konta na ePUAP.

”Czym się różni podpis elektroniczny od kwalifikowanego podpisu elektronicznego?”

Podpis elektroniczny to elektroniczne dane konkretnej osoby, które służą jako podpis równoważny podpisowi własnoręcznemu.

Kwalifikowany podpis elektroniczny to zaawansowana wersja podpisu elektronicznego, który jest składany za pomocą kwalifikowanego urządzenia do składania podpisu elektronicznego i opiera się na kwalifikowanym certyfikacie podpisu elektronicznego.

”Czym się różni podpis elektroniczny od profilu zaufanego?”

  • profil zaufany jest produktem niekomercyjnym (bezpłatnym), natomiast podpis elektroniczny to produkt komercyjny (płatny);
  • profil zaufany jest przydatny jedynie do załatwiania spraw przez Internet na platformach urzędowych (ePUAP, obywatel.gov.pl, praca.gov.pl, PUE ZUS), a kwalifikowany podpis elektroniczny ma zastosowanie do załatwiania zarówno spraw urzędowych, jak i podpisywania dokumentów, e-maili;
  • profil zaufany jest ważny 3 lata, a kwalifikowany podpis elektroniczny 1-2 lata.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Inne artykuły